Brykiet z torfu jest w 100% ekologicznym paliwem. Idealny zamiennik węgla i drewna – prasowany brykiet pod bardzo dużym ciśnieniem ma znacznie większą gęstość niż drewno i nie kruszy się, a kaloryczność jest porównywalna z czarnym węglem, przy czym palenie brykietem torfowym nie powoduje korozji kotłów i osadzania się sadzy w paleniskach i przewodach kominowych.

Brykiet workowany

 

Czym jest brykiet torfowy?

Brykiet torfowy stosowany jest zwłaszcza w Skandynawii oraz wielu krajach europejskich. Nazywany jest ekologicznym opałem przyszłości.

Jest to doskonała alternatywa dla węgla oraz drewna i nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych. Jest bezpieczny dla człowieka i otaczającej go przyrody.

Brykiet torfowy jest jednym z ekologicznych paliw tak jak pellet.

Stosowany jest jako zamiennik dla węgla kamiennego i drewna.

Brykiet torfowy powstaje w wyniku sprasowania torfu pod wysokim ciśnieniem. Wyprodukowane w ten sposób kostki są twarde i mają długi czas spalania. Sprasowany brykiet ma większą gęstość niż drewno i nie kruszy się.

Specyficzną cechą brykietu jest to, że w piecu ze swobodnym dostępem powietrza będzie się palił jasnym płomieniem, a przy ograniczeniu tlenu będzie się żarzył przez długi czas.

Brykiet torfowy – wartość opałowa

Brykiet torfowy ma wartość opałową, która zwana jest również kalorycznością. Wynosi ona w przypadku tego paliwa 19mj/kg i stanowi około 80% wartości opałowej węgla dobrej jakości.

Inne ważne parametry brykietu torfowego to:

  • wilgotność około 18%
  • zawartość popiołu około 15%
  • zawartość siarki około 0,2%

Brykiet torfowy w porównaniu do węgla

Wiele osób w ostatnim czasie porównuje różne paliwa i liczy które wychodzi najlepiej w kategorii cena – jakość. Jeśli chodzi o wybór pomiędzy brykietem torfowym a węglem, to mamy tu bardzo zbliżone parametry tych produktów, które mają podobne właściwości grzewcze lecz brykiet torfowy jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem, więc mając na względzie środowisko, warto się na nie zdecydować.

Oprócz powietrza brykiet o wiele mniej brudzi niż węgiel, pozwoli to zaoszczędzić czas na sprzątaniu. Kolejną zaletą brykietu torfowego jest brak konieczności ciągłego podkładania, gdyż torf spala się równomiernie. 

  • Ciepłota spalania brykietu torfowego jest wyższa od drewna opałowego.
  • Palenie brykietem nie powoduje korozji kotłów i osadzania się sadzy w paleniskach i przewodach kominowych.
  • Łagodny proces spalania, bez specyficznego strzelania i rozbłysków.
  • Łatwiej go przechowywać
  • Popiół po spaleniu brykietu jest w 100% ekologiczny i może pełnić funkcję nawozu potasowo-fosforowego.

Zastosowanie brykietu torfowego

Brykiet torfowy może być stosowany wszędzie tam, gdzie do tej pory używany był węgiel lub drewno. Spalanie brykietu dozwolone jest między innymi w kominkach, piecach CO, piecach kaflowych, kotłach przemysłowych, a także w kotłowniach do ogrzewania gospodarstw rolniczych oraz tuneli z uprawami rolniczymi.